باسمه‌تعالی


 گروه ابزارهای پژوهشی «نور»
گامی مهم در توسعۀ فناورانۀ علوم انسانی و اسلامی
 
پژوهش و آموزش در حوزۀ علوم و دانش‌های اسلامی و انسانی، به خاطر موضوعات و ماهیت خاص این قبیل رشته‌ها گاهی تمایز عمیقی با پژوهش و فعالیت علمی در رشته‌های علوم پایه، مهندسی و طب دارد. یکی از مهمترین اولویت‌های «نور»، تولید ابزارهای پژوهشی بومی با تأکید بر نیازها و مقتضیات خاص پژوهشگران علوم اسلامی و انسانی است.
در اینجا با برخی ابزارهای پژوهشی تولید شده از سوی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی «نور» آشنا می‌شوید که غیر از نرم‌افزارهای محتوایی این مرکز است و هر پژوهشگر علوم انسانی و اسلامی، در حلقۀ فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود به آنها نیازمند است یا به نحوی با آنها سروکار دارد.
 
سمیم نور
نخستین سامانۀ مشابهت‌یاب متون است که با سرویس‌دهی تحت وب، برای پیشگیری و تشخیص مشابهت متون و سرقت احتمالی میان متون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سامانه متون ورودی کاربر را با انبوهی از متون مختلف اعم از کتاب و مقاله مقایسه می‌کند و ظرف چند دقیقه نتایجۀ مشابهت متن ووردی کاربر با متون تألیفی دیگران را گزارش می‌کند.
 
آدرس این پایگاه: www.samimnoor.ir
شعار پایگاه: نه به سرقت علمی
 
پژوهیار
نخستین نرم‌افزار استناددهی و سازمان‌دهی منابع پژوهشی است که پژوهشگران را در مستند‌سازی نتایج پژوهشی و تنظیم خودکار کتابنامه (منابع پایانی پژوهش) یاری می‌کند. همچنین کاربران پژوهیار می‌توانند مجموعه‌سازی و سازماندهی منابع علمی خود را به پژوهیار بسپارند و همان منابع گردآوری و طبقه‌بندی شده را در استناددهی و تنظیم کتابنامۀ پژوهش خود به‌کار گیرند. «پژوهیار» این کار را از طریق افزونه‌های واژه پرداز ورد و همینطور مرورگر فایرفاکس انجام می‌دهد و کاربران می‌توانن سوابق کاربری خود را در ابر «پژوهیار» نیز بارگذاری و نگهداری کنند.
 
پایگاه رسمی این نرم افزار: www.pajoohyar.ir
شعار نرم‌افزار: اخلاق در نگارش، نظم در پژوهش
 
کتابخوان همراه نور
خیلی از پژوهشگران، از ابزارهایی با سیستم عامل اندروید (anodroid) استفاده می‌کنند. کتاب‌خوان نور، ابزاری مناسب و رایگان برای دریافت و مطالعۀ کتابهای الکترونیکی حوزۀ علوم اسلامی و انسانی است که از سوی محققان و توسعه‌دهندگان محصولات موبایلی نور تهیه و عرضه شده است. در حال حاضر، بیش از ۱۲۰ عنوان کتاب در حوزه های مختلف علوم انسانی و اسلامی در این نرم افزار ارائه شده و کلیه کتاب‌ها به همران نرم‌افزار «کتابخوان همراه نور» در فروشگاه‌های اینترنتی محصولات اندروید بصورت رایگان عرضه می شوند و تعداد این کتابها به صورت هفتگی رو به افزایش است.
 
دریافت نرم‌افزار: پایگاه ketabkhan.noorsoft.org و دیگر بازارهای اینترنتی اندروید
شعار نرم‌افزار: همه جا مطالعه با کتابخوان نور
 
قاموس نور
فرهنگ‌های لغات و فرهنگ‌های موضوعی، یکی از مهمترین ابزارهایی هستند که یاری‌گر دائمی پژوهشگران و محققان به شمار می‌روند. از سویی بسیاری از محققان حوزۀ علوم اسلامی و انسانی نیازمند بهره‌گیری از فرهنگ‌های چند زبانه هستند. نرم‌افزار قاموس نور2 به عنوان یک ابزار پژوهشی توانمند، دربردارندۀ متن کامل ۴۰ عنوان کتاب لغت در ۲۱۴ جلد به زبان‌های عربی و فارسی با قابلیت جستجو و محدود سازی دامنه جستجوست. منابع این نرم‌افزار در زمینه‌هایی همچون معجم‌های موضوعی، لفظی، قرآنی، روایی، فلسفی، فقهی، طبی، جغرافیایی و... عرضه شده‌اند.
 
نورنگ
خیلی از محققان برای ارائۀ فایل‌های خود از نرم‌افزار پاورپوینت استفاده می‌کنند. زمینه‌های تصویری نورنگ با نام قالب پاورپوینت فضای مناسبی پدید آورده که در آن کاربران مختلف با سلایق بصری گوناگون می‌توانند قالب‌های پاورپوینت مورد نظر خود را با نقوش، علائم و نمادهای بومی اسلامی و ایرانی دریافت کنند و ارائۀ سخنرانی، دفاعیۀ پایان‌نامه یا هر ارائۀ دیگری را بر روی این قالب‌های پاورپوینت تهیه و عرضه کنند.
 
آدرس پایگاه: www.noorang.ir
شعار پایگاه: فضای مجازی به رنگ اسلام و ایران
 
پایگاه اندیشوران حوزه
پایگاه اندیشوران حوزه، فضایی شبکه‌ای است برای ایجاد ارتباط و پیوند بیشتر محققان حوزۀ علوم اسلامی و انسانی و همینطور کاربران با محققان حوزه و نیز مراکز اسلامی؛ این پایگاه دربردارندۀ صفحات شخصی محققانی است که به صورت مستقل و خود روزآمد مشخصات فردی و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود را عرضه می‌کنند. به این ترتیب کاربر می‌تواند فعالان آموزشی و پژوهشی هر زمینۀ علمی در علوم اسلامی و انسانی را شناسایی کند، از آخرین تولیدات علمی آنها باخبر شود و با آنها ارتباط بگیرد.
 
آدرس پایگاه: www.andishvaran.ir

Undefined