شیوه‌ استانداردی برای نحوه استناد به منابع استفاده‌شده توسط مؤلف در هنگام نگارش، وجود دارد. این شیوه‌ها، روش‌هایی برای استناد درون‌متنی و برون‌متنی ارائه می‌دهند. گاهی این روش‌ها را با نام‌های منابع، مآخذ، ارجاع‌دهی و... می‌شناسیم؛ اما اصطلاحاً به آن‌ها، شیوه‌نامه‌ استنادی(citation style) می‌گویند. شیوه‌نامه‌ استنادی شامل مجموعه قوانینی برای حروف‌چینی، املاء، استفاده از حروف بزرگ و کوچک، نقطه‌گذاری و ترتیب اطلاعات است؛ ولی از آنجا که آشنایی با این شیوه‌نامه‌ استنادی و رعایت آن‌ها، وقت‌گیر و گاهی خسته‌کننده خواهد بود، یکی از مهم‌ترین نیازهای پیش روی پژوهشگران، درج شیوه‌نامهٔ مراکز و دانشگاه‌ها، با قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی و علائم نگارشی است. توضیحات بیشتر در این زمینه، در قسمت دانشنامهٔ استنادی سایت «پژوهیار» قابل مشاهده است.

«پژوهیار» با قابلیت اضافه کردن شیوه‌نامه‌های ‌تخصصی تمام سازمان‌ها و دانشگاه‌ها و همچنین ایجاد قابلیت استناد خودکار در هنگام نگارش، به عنوان یک ابزار پژوهشی در جهت تسهیل و تسریع نگارش، آمادهٔ استفادهٔ عموم کاربران است.

 

مزایای درج شیوه‌نامه در نرم‌افزار «پژوهیار»:

  • نویسنده و مخاطب بیشتر
  • کاهش خطاهای استناددهی
  • ترویج اخلاق نگارش
  • تسریع فرآیند نگارش
  • شیوه‌نامهٔ شما در دسترس همهٔ پژوهشگران خواهد بود
  • خودکار بودن نمایش صحیح علائم نگارشی زبان فارسی
  • ترتیب صحیح قرارگیری اطلاعات کتابشناختی

کدنویسی شیوه‌نامه‌ استنادی:

شیوه‌نامه و دستورالعمل استنادی مورد نظرتان را برای درج و درون‌برد در نرم‌افزار، به متخصصین نرم‌افزار «پژوهیار» بسپارید. به‌این‌ترتیب می‌توانید نقاط ابهام شیوه‌نامه را رفع کنید. علاوه بر آن، محتوای دستورالعمل شیوه‌نامهٔ استنادی خود را ارتقاء دهید. متخصصان پژوهشی پژوهیار، با بررسی دقیق شیوه‌نامهٔ شما، موارد قابل تغییر برای نزدیک شدن به استاندارد جهانی را به شما یادآور می‌شوند. سپس فرآیند کدنویسی و تبدیل به زبان شیوه‌نامهٔ استناددهی، بر اساس نوع (نویسنده، شماره‌ای، یادداشت پاورقی، نویسنده-تاریخ، یادداشتی و برچسبی) و رشته (علوم انسانی، فنی، پزشکی، حوزوی و...) متناسب با نیاز کاربران انجام می‌شود. شیوه‌نامه‌های شیکاگو، ونکوور، APA،IEEE و سایر شیوه‌نامه‌ استنادی موجود، به‌عنوان منبع استاندارد در نظر گرفته می‌شود. سپس با توجه به نیاز سازمان‌ها، شیوه‌نامه‌های کاملاً اختصاصی، با نام سازمان مربوطه و آیتم‌های تخصصی همان سازمان، کدنویسی خواهد شد. زبان کدنویسی شیوه‌نامه‌ استنادی (Citation style language) یا CSL نامیده می‌شود.

شیوه‌نامه‌هایی که کدنویسی شده است، پس از درون‌برد به نرم‌افزار «پژوهیار» مطابق تصویر در ورد قابل‌مشاهده و انتخاب است.

 

شیوه‌نامه استنادی

ثبت سفارش شیوه‌نامه اختصاصی نرم‌افزار «پژوهیار۲»

هدف ما، راحتی فرآیند نگارش و پژوهش است. برای رسیدن به این مهم، مدیران محترم نشر، سردبیران نشریات، دبیران همایش‌های علمی و پژوهشی، معاونان محترم پژوهشی دانشگاه‌ها و ... می‌توانند با ارسال درخواست خود، از امکانات و قابلیت‌های «پژوهیار» به‌صورت اختصاصی برای کاربران، پژوهشگران و دانشجویان خود استفاده کنند.

فارسی
فایل شیوه نامه
در صورتی که شیوه نامه شما به یکی از شیوه نامه های اصلی شباهت دارد، لطفا آن را انتخاب کنید: