شیوه‌های استنادی، رویکردهای استانداردی برای نحوه استناد به منابع استفاده شده توسط مؤلف در هنگام نگارش است. این شیوه‌ها رویکرد و روش‌هایی برای استناد درون‌متن و برون‌متن ارائه می‌دهند. از آنجا که شیوه‌های استنادی شامل مجموعه قوانینی برای حروف‌چینی، املاء، استفاده از حروف درشت و کوچک، نقطه‌گذاری، ترتیب اطلاعات است. آشنایی با استانداردهای استناددهی و رعایت این شیوه‌ها وقت‌گیر و گاهی خسته کننده خواهد بود.درج شیوه‌نامه‌های مراکز، دانشگاه‌ها با قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی و علائم نگارشی یکی از نیازهای پیش روی پژوهشگران است. که توضیحات بیشتر در قسمت شیوه‌های استناددهی سایت «پژوهیار» مشاهده کنید.

«پژوهیار» با قابلیت اضافه کردن شیوه‌نامه‌های بیشتر و تخصصی هر مرکزی و ایجاد قابلیت استناد خودکار در هنگام نگارش به عنوان یک ابزار پژوهشی برای تسهیل و تسریع نگارش آماده استفاده است.

کدنویسی شیوه‌نامه‌های استنادی:

شیوه‌نامه و دستورالعمل استنادی مورد نظرتان را برای درج و درون‌برد در نرم‌افزار به متخصصین نرم‌افزار «پژوهیار» سپرده تا علاوه بر رفع نقاط ابهام و ارتقای محتوای دستورالعمل شیوه‌نامه استنادی، کد نویسی و تبدیل به زبان شیوه‌نامه‌های استناددهی بر اساس نوع (نویسنده، شماره‌ای، یادداشت پاورقی، نویسنده-تاریخ، یادداشتی، برچسبی) و رشته (علوم انسانی، فنی، پزشکی، حوزوی و..) متناسب با نیاز کاربران قابل کد نویسی و درج است. شیوه‌نامه‌های شیکاگو، ونکور، APA،IEEE و سایر شیوه‌نامه‌های موجود یا مشابه همچنین شیوه‌نامه‌های کاملاً اختصاصی به همراه آیتم‌های تخصصی قابل کد نویسی است.

مطابق جدول زیر که از سایت گزارش cslها به صورت آنلاین برداشت شده است.(Carles Pina Estany, 2015) شیوه‌های بسیاری در دنیا چه به صورت مستقل یا وابسته به سایر، وجود دارد. به خاطر سپردن و رعایت قوانین شیوه‌ها وقت‌گیر و خسته کننده خواهد. به‌کارگیری نرم‌افزارهای استناددهی برای راحتی فرآیند نگارش و کارهای پژوهشی سودمند خواهد بود.

تعداد کل شیوه‌ها 7095
شیوه‌نامه‌های مستند و مستقل 1018
شیوه‌نامه‌های وابسته به شیوه‌نامه‌های اصلی 6077

 

شیوه‌نامه‌هایی که کد نویسی شده است.پس از درون‌برد به نرم‌افزار «پژوهیار» مطابق تصویر در ورد قابل مشاهده و انتخاب است.

 

 

مزایای درج شیوه‌نامه در نرم‌افزار «پژوهیار»

  • نویسنده و مخاطب بیشتر
  • کاهش خطاهای استناددهی
  • ترویج اخلاق نگارش
  • تسریع فرآیند نگارش
  • شیوه‌نامه شما در دسترس همه پژوهشگران خواهد بود
  • خودکار بودن نمایش صحیح علائم نگارشی زبان فارسی
  • ترتیب صحیح قرارگیری اطلاعات کتابشناختی

ثبت سفارش شیوه‌نامه اختصاصی نرم افزار «پژوهیار۲»:

از آنجا که هدف راحتی فرآیند نگارش و پژوهش است. مدیران محترم نشر، سردبیران نشریات، دبیران همایش‌های علمی و پژوهشی، معاونان محترم پژوهشی دانشگاه‌ها و ... با ارسال درخواست خود می‌توانند از امکانات و قابلیت‌های «پژوهیار» به صورت اختصاصی برای کاربران، پژوهشگران و دانشجویان خود استفاده کنند.

فارسی
فایل شیوه نامه
در صورتی که شیوه نامه شما به یکی از شیوه نامه های اصلی شباهت دارد، لطفا آن را انتخاب کنید: