ردیف     

واژه

تعریف

۱

«پژوهیار»

کلمه «پژوهیار» از دو بخش «پژوه» به همراه «یار»ساخته شده است.

پژوه: بن‌مضارع «پژوه» کاربرد و معنی‌های مختلفی در فرهنگ لغت دارد: ۱.(بن فعل) امر از پژوهیدن یعنی بخواه و بطلب ،۲جز پسین کلمه‌های مرکب، ۳.در جست‌وجوی پژوهش ۴.پژوهنده،جوینده ۶.پژوهیدن.

یار: «یار» نیز در فرهنگ سخن در معانی و کاربردهای مختلفی وجود دارد از جمله: ۱.هم‌دست،همکار ۲. جزء پسین بعضی از کلمات به معنی کمک‌کننده ۳.همدم ،هم‌نشین

«پژوهیار»:

بن‌ مضارع پژوه + واژۀ یار

به معنی: کمک و همیار در کار پژوهش

۲ اَبر «پژوهیار»

امکان همزمان‌سازي در نرم‌افزار «پژوهیار» به نام ابر‌پژوهیار است.

كلمه «اَبر» استعاره از شبکه‌ای از شبکه‌های وسیع ماننداینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد اطلاع دقیقی ندارد (مانند داخل ابر) در نمودارهای شبکه‌های رایانه‌ای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکهٔ اینترنت استفاده می‌شود. دلیل تشبیه اینترنت به ابر در این است که اینترنت همچون ابر جزئیات فنی‌اش را از دید کاربران پنهان می‌سازد و کاربران نیازی به تخصص یا کنترل در مورد فناوری زیرساخت ابری که از آن استفاده می‌کنند ندارند.

در صورتی که در یکی ازسیستم‌ها تغییراتی را از قبیل واردکردن یا حذف اطلاعاتی صورت داده باشید، این تغییرات توسط ابر‌پژوهیار در تمامی سیستم‌های شما اعمال شده و قابل ویرایش است.

۳

استناددهی

استناد در زبان فارسی با دو صورت‌بندی استناد دادن به معنای ارجاع و نسبت دادن، همچنین استناد کردن به معنای سند قرار دادن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در نرم‌افزار پژوهیار کارکرد «استناد دادن» مد نظر است؛

برای اینکه کلمه «استناد دادن» در حالت مصدر استفاده شود و فعل کردن به معنی «انجام دادن» در آن مشخص شود از ترکیب «ده» + «ی» استفاده گردیده و واژه مرکب «استناددهی» ساخته شده است.

«استناددهی»:

تکواژ آزاد واژگانی استناد + تکواژ وابستۀ واژگانی «ده» + (تکواژ وابستۀ دستوری) «ی»

بدین ترتیب واژۀ «استناددهی» طبق قواعد واژه‌سازی در زبان فارسی، از وام‌واژۀ استناد به اضافۀ ترکیب «دهی» ساخته شده است.

۴

استناد

استناد (اسم).استناد کردن(مصدر).

۱- یادداشت ارجاعی به اثری که از آن عبارتی نقل شده است یا ارجاع به یک اثر یا یک منبع موثق به منظور اثبات صحت یک مطلب یا یک نظر.

۲- به معنای سند قرار دادن چیزی؛ تکیه‌بر چیزی کردن؛ و آیه، حدیث، یا سخنی را سند قرار دادن و بدان تمسک جستن آمده (معین، ذیل استناد و استناد کردن) و در اصطلاح، اشاره به سخن یا سند پیشین را گویند.

۵

آیتم

به معنای اقلام، هر یک از بخش‌های جداگانۀ یک مجموعه، موضوع، مطلب، فقره و... است. در «پژوهیار» کاربرد منبع اطلاعاتی دارد و انواع آیتم‌ مانند کتاب،مقاله،مجله و... را در برمی‌گیرد.

۶

پایگاه‌های پشتیبانی شده

«پژوهیار» به‌صورت خودکار رکوردها، منابع، کتاب،مجله و ... یک پایگاه را که بخواهید ذخیره کنید می‌تواند تشخیص دهد. و «پژوهیار»  از مترجم‌ها برای تعیین و ورود اطلاعات از وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند.پایگاه‌ها و سایتهایی که توسط «پژوهیار» این امکان برایشان وجود دارد را پایگاه‌های پشتیبانی شده می‌نامند.و در حال حاضر بیش از 1000 سایت به زبان‌های مختلف توسط پژوهیار پشتیبانی می‌شود.و قابلیت اضافه شدن هر پایگاهی به لیست پایگاه‌های پشتیبانی شده «پژوهیار» وجود دارد.

۷

شیوه‌نامه

قوانینی که یک موسسه انتشاراتی برای انجام اموری از قبیل حروف‌چینی، املا، حروف درشت، نقطه‌گذاری و مواردی از این قبیل که ممکن است درباره آن‌ها اختلاف‌نظر وجود داشته باشد، وضع می‌نماید. این قوانین به‌عنوان (روش موسسه) شناخته می‌شود.مثل شیوه قرائت پژوهی یا قواعدی برای مؤلفان و خوانندگان موسسه جامعه المصطفی و یا شیوه‌نامه‌ای.پی.ای که برای انجمن روانشناسی آمریکا است و بسیاری از نویسندگان و ناشران از آن پیروی می‌کنند.

۸

ارجاع

راهنمایی از یک سرشناسه به سر عنوان یا شناسه دیگر .ارجاع ممکن است یک طرف باشد و معنی آن این است که برای کلیه مطالب مورد جستجو باید به کلمه داده شده نگاه کرد.

۹

استناد برون‌متن

این نوع استناد، سند مورد ارجاع در جایی خارج از متن، اعم از پایین صفحه، پایان فصل، یا انتهای متن درج می‌شود و در متن تنها نشانه‌ و نمادی که معمولاً عدد  است سند موردنظر را مشخص می‌کند.

۱۰

استناد درون‌متن

در این نوع استناد پس از نقل مطلب در متن نوشته، مشخصات کوتاهی از مأخذ معمولاً شامل نام خانوادگی پدیدآورنده، تاریخ نشر و شماره صفحه به ترتیب در داخل کمانک می‌آید.

۱۱

اطلاعات کتابشناختی

فن توصیف درست کتاب‌ها از لحاظ نویسنده، ویرایش‌ها، مشخصات انتشار، شکل ظاهری و غیره .

۱۲

بی تا

اگر تاريخ نشر اثري مشخص نيست، به جاي تاريخ از کلمه" بي‌تا "و در انگليسي از "n.d" استفاده مي‌شود.
مثال: (محمدي، بي‌تا)

۱۳

بی‌نا

در صورتی‌ که ناشر اثری نامعلوم باشد، به جای آن داخل دو قلاب [] کلمه "بی نا " را بنویسید.

۱۴

پادکست

پادکست فایل چندرسانه‌ای دیجیتالی است که در صفحات وب در دسترس است. و برای دانلود فایل‌های صوتی ،ترانه،سخنرانی و ..در کامپیوتر و سایر دستگاه‌های صوتی قابل استفاده است.

۱۵

پایان‌نامه

نوشتاری است که به‌وسیله داوطلب درجه دانشگاهی به‌عنوان یکی از شرایط احراز درجه مزبور ارائه ‌می‌شود.

۱۶

تحلیل استنادی

مطالعه استنادي يا تحليل استنادي يكي از متداول‌ترين فنون كتابسنجي است كه در آن قواعد حاكم بر رابطه ميان مدرك استناد دهنده (متن) و مدرك مورد استناد (سند)، جست‌وجو و مطالعه مي‌شود. در هر اثر مكتوبي ممكن است به علل گوناگون به تجربه‌اي، قولي، يا مكتوبي اشاره شود، كه به اين امر استنادمي‌گويند. ممكن است چگونگي استناد در انواع نوشته‌ها متفاوت باشد، ولي عمل استناد شناخته شده است و هم‌سن كتابت و تأليف است. البته رسم ارائه فهرست مأخذ، به‌عنوان بخشي جدا و مستقل از متن، رسمي متأخر است.

۱۷

ثبت اختراع

بررسی سند حاوی طرح و تولید شی که پس از تائید، حق انحصار و استفاده از آن برای مدتی محدود منحصراً به طراح یا مخترع اعطا می‌‌شود.

۱۸

سازمان‌دهی دانش

سازمان‌دهی‌ دانش عبارت است از توصيف و سازمان‌دهی محتوا، ويژگي‌ها، و اهداف اسناد به‌گونه‌اي كه براي كساني كه در جست‌وجوي اين اسناد يا پيام‌هاي نهفته در آن‌ها هستند، دسترس‌پذير شوند. سازمان‌دهی ، همه انواع و شيوه‌هاي نمايه‌سازي، چکیده و چكيده‌نويسي، رده‌بندي، گسترش‌ها در ايران، فهرست‌نویسی، مديريت مدارك، كتابشناسي، و ايجاد پايگاه‌هاي اطلاعاتي متني و كتابشناختي براي بازيابي اطلاعات را دربر مي‌گيرد. که پژوهیار در قالب امکان برچسب گذاشتن بر روی منابع و مرتبط کردن با سایر فولدرها و منابع برقرار نموده است.

در پژوهیار با اختصاص برچسب، جستجو در متن صفحه‌های وب و فایل‌هایpdf نوشتن یادداشت برای هر صفحه، حاشیه‌نویسی و مشخص کردن قسمت‌هایی از متن در صفحه‌ها و... سازمان‌دهی شکل می‌گیرد.

۱۹

شیوه‌ ای‌پی‌ای

  شیوه‌­نامه «ای. پی. ای» یکی از مهم‌ترین شیوه­نامه­ها در نظام‌های استنادی نویسنده –تاریخ است.

 کتاب با یک نویسنده: فرشاد، مهدی(1364). ساختمان‌های پوسته‌ای. شیراز: دانشگاه شیراز.

۲۰

شیوه استناد

کلیۀ ﻣﻨﺎﺑﻌﻲ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻣﺘﻦ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻗﺮﺍﺭﮔﺮﻓﺘﻪ‌ﺍﻧﺪ، ﺑﺎﻳﺪ در انتهای آن ذکر ﺷﻮند. در همین راستا شیوه‌های بین‌المللی متعددی برای استناددهی به منابع تدوین شده است.

۲۱

شیوه شیکاگو

این روش به‌تفصیل به معرفی نظام‌های استناد پرداخته و علاوه بر قواعد کلی شیوه استناد به انواع منابع را ارائه کرده است. در این روش کتاب‌ها، مقاله­ها و دیگر منابع اطلاعاتی در پایان پژوهش به‌صورت زیر معرفی می­شوند:

نویسنده (یا ویراستار، گردآورنده، یا مترجمی که به جای نویسنده قرار می­گیرد)، تاریخ انتشار اثر، عنوان (و معمولاً عنوان فرعی که گاهی نیز حذف می­شود). برای کتاب‌ها، محل نشر و ناشر؛ و برای مقاله­‌ها نام نشریه علمی، شماره جلد یا دوره، شماره (های) صفحه، و اغلب شماره نسخه نیز اضافه می‌شود.

۲۲

شیوه ونکوور

ﺷﯿﻮه اﺳﺘﻨﺎد وﻧﮑﻮور، ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﻧﻈﺎم ﺗﻮاﻟﯽ اﺳﺘﻨﺎد اﺳﺖ. ﻣﻄﺎﺑﻖ اﯾﻦ ﺷﯿﻮه ﻗﺎﻋﺪه ﮐﻠﯽ ﺑﺮاي اﺳـﺘﻨﺎد در ﻣـﺘﻦ اﯾـﻦ اﺳـﺖ ﮐـﻪ ﻣﻨﺎﺑﻊ به ترتیب اﺳﺘﻨﺎد، ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از اﻋﺪاد، در داﺧﻞ ﭘﺮاﻧﺘﺰ، ﯾﺎ ﮐﺮوﺷﻪ، ﯾﺎ به‌صورت پانویس  شماره‌گذاری ﺷﻮﻧﺪ. ﺑﻪ ﻫﺮ ﻣﻨﺒﻊ ﻓﻘﻂ ﯾﮏ ﺷﻤﺎره اﺧﺘﺼﺎص می‌یابد، آن ﻫﻢ در اوﻟﯿﻦ ﻣﮑﺎﻧﯽ ﮐﻪ در ﻣﺘﻦ ﻣﻮرد اﺳـﺘﻨﺎد ﻗـﺮار می‌گیرد. از ﻫﻤـﯿﻦ ﺷﻤﺎره در اﺳﺘﻨﺎدﻫﺎي ﻣﮑﺮر به آن ﻣﻨﺒﻊ، صرف‌نظر از ﻣﮑﺎن ﺑﻌﺪي اﺳﺘﻨﺎد، اﺳﺘﻔﺎده می‌شود. ﻗﺎﻧﻮن ﮐﻠﯽ درﺑﺎره ﺟﺎﯾﮕﺎه اﻋﺪاد اﺳﺘﻨﺎد اﯾﻦ اﺳﺖ ﮐﻪ اﯾﻦ اﻋﺪاد ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻌﺪ از ﻋﻼﺋﻢ ﺳﺠﺎوﻧﺪي ﻣﺜﻞ نقطه‌ها و ویرگول‌ها و ﻗﺒﻞ از دونقطه‌ها و نقطه‌ویرگول‌ها ﻗﺮار ﺑﮕﯿﺮﻧﺪ.

۲۳

عناصر استناد

در مقاله‌هاي مجلات، مهم‌ترين عناصر استناد شامل پديدآورنده(ها)، عنوان، شرح منبع (مانند عنوان نشريه) تاريخ نشر، شماره جلد يا دوره، شماره نشريه، و شماره صفحات است.

در مورد كتاب‌ها و گزارش‌ها معيار بين‌المللي توصيف كتابشناختي تك‌نگاشت‌ها در سال 1974 عناصر لازم براي توصيف اطلاعات كتابشناختي را شامل پديدآورنده(ها)، عنوان، پديدآورنده همكار (مترجم، گردآورنده، مصحح، ويراستار)، شماره ويرايش، وضعيت نشر (محل نشر، نام ناشر، تاريخ نشر)، و شماره جلد و صفحه دانسته است.

۲۴

کتابشناسی

عبارت است از فهرست کتاب‌ها و دیگر مواد خواندنی. به فهرستی که معمولاً در آخر کتاب به‌عنوان منابع و مأخذ می‌گذارند کتاب‌نامه نیز می‌گویند.

۲۵

کتاب‌نامه

صورتی از کتاب‌ها، و جر آن‌که معمولاً به‌صورت مأخذ و منابع در آخر کتاب می‌آید.گاه نیز به معنی کتابشناسی به کار می‌رود.

۲۶

گزارش

نشریه‌ای حاوی مطالب رسمی و اداری، مثلاً پیشینه‌ای از تحقیقات ویژه، پیشینه‌ای از فعالیت‌های یک هیئت، صورت‌جلسات یک مجمع قانون‌گذاری و غیره

۲۷

گیومه

"".علامتی برای نشاندن نقل‌قول در متن به کار می‌رود .در هنگامی که از یک نویسنده عیناً نقل می‌کنیم .

۲۸

شیوه‌نامه  ام ال ای

شیوه نامه متداول در استناددهی

۲۹

مصاحبه

، مصاحبه عبارت است از پرسش و پاسخ ميان دو يا چند نفر به منظور انتقال يك پيام ارتباطي (خبر يا غير خبر) كه يك سمت آن نماينده رسانه قرار دارد.

۳۰

مقاله

نوشته‌ای که در روزنامه یا پیایندهای دیگر نوشته می‌شود و به خودی خود کامل است. اصطلاح انگلیسی آن Articleاست.

۳۱

مقاله کنفرانس

نوشته درباره‌ی یک موضوع که غالباً به‌عنوان سخنرانی در مجمعی خوانده می‌شود یا جهت درج در یک پیایند یا مجموعه تحقیقی تهیه می‌شود.اصطلاح انگلیسی آن paper است.

۳۲

منبع اطلاعاتی

هر نوع سند، یا مدرک (مکتوب یا غیر مکتوب ) که شامل نوعی اطلاع باشد.

۳۳

ناشناس

 وقتی نام مولف، نویسنده، مترجم و... را ندانیم و یا مشخص نباشد در هنگام استناد ناشناس گذاشته می‌شود.

۳۴

نرم‌افزار مدیریت استناددهی

ذخیره و طبقه‌بندی اطلاعات، یادداشت‌گذاری، استفاده از برچسب‌های مختلف، جستجوی اطلاعات ذخیره شده و... از جمله قابلیت‌های این‌گونه نرم‌افزارها است. مانند«پژوهیار»،زوترو،اندنوت

۳۵

نقل‌قول غیرمستقیم

اگر استناد از نقل‌قول مستقيم باشد و در ضمن نامي از صاحب اثر در متن برده نشود از؛ ابتدا نام خانوادگي پدیدآورنده، سپس سال انتشار و در نهايت صفحه اثر استفاده مي‌شود.

۳۶

نقل‌قول مستقیم

درصورتی‌که ﺍﺳﺘﻨﺎﺩ ﺑﻪ ﻧﻘﻞ ﻗﻮﻝ ﻣﺴﺘﻘﻴﻢ ﺍﺯ ﻳﻚ ﺍﺛﺮ ﺗﻌﻠّﻖ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ، ﺷﻤﺎﺭﺓ ﺻﻔﺤﻪ ﻳﺎ صفحه‌های ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺁﻥ ﻧﻴﺰ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻧﺎﻡ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﮔﻲ ﻣﺆﻟّﻒ ﻭ ﺳﺎﻝ ﻧﺸﺮ ﺍﺛﺮ ﺩﺭ ﺩﺍﺧﻞ ﻛﻤﺎﻧﻚ ﺫﻛﺮ می‌شود.

۳۶

نمایه استنادی

نمایه استنادی را سیاهه منظمی از مقالات استناد کننده که همراه هر یک از آن‌ها سیاهه‌ای از مقالات استناد شده آمده باشد، تعریف می‌کند. مقاله استناد کننده را متن(source)و مقاله مورد استناد را مأخذ یا سند(citation) می‌نامند.

۳۷

همزمان‌سازی

ایجاد هماهنگی میان چندین منبع مختلف را همزمان‌سازی (synchronization) می‌نامند.واژه Synchronization که به فارسی با نام‌های همزمان‌سازی یا همگام‌سازی ترجمه شده است، برگرفته از یک کلمه یونانی با دو بخش ( συ´ν : syn = the same, common and χρo´νoς :chronos = time ) است.

با امكان همزمان‌سازي از طریق سخت‌افزارهای مختلف مثل رایانه شخصی، رایانه محل کار، تبلت و یا از چندین سیستم، امکان دسترسی در هر زمان و مکان به اطلاعات را برای شما به وجود مي‌آيد.

 

Undefined