۱.ورود منابع و مآخذ به صورت دستی (تایپ اطلاعات)

با زدن دکمه «آیتم جدید» در نوار ابزار «پژوهیار» و انتخاب نوع منبع مناسب، می‌توان آیتم‌ها را به صورت دستی اضافه کرد. با انتخاب نوع آیتم، فیلدهای فراداده متناسب در ستون سمت چپ ظاهر می‌شوند. مثلاً اگرنوع آیتم، «برنامه تلویزیونی» یا «فیلم» انتخاب شود، فیلدهایی مثل کارگردان، ژانر، شماره اپیزود، شبکه، زمان اجرا و ... ایجاد می‌شوند. علاوه بر انعطاف‌پذیری که افزودن آیتم مورد نیاز و ورود اطلاعات آن به صورت دستی ایجاد می‌کند، استفاده از آن برای واردکردن منبع‌های اصلی مهم خواهد بود. 

 

 

۲.ذخیره به صورت روش راست کلیک بر نتایج جستجوی پایگاه‌ها

در صفحات پایگاه‌های اطلاعاتی وقتی که کلیک راست کنید، گزینه‌ای به نام «پژوهیار»وجود دارد که می‌توان از این طریق نیز نتایج را در کتابخانه «پژوهیار» ذخیره نمود؛ و در این گزینه اگر بر یک یا چند نتیجه جستجو کلیک راست نمایید گزینه‌های: ساخت آیتم جدید از این صفحه، ذخیره پیوند به صورت یک آیتم «پژوهیار» مشاهده می‌شود. که همانند تصویر روبرو قابل ذخیره است. از این روش عکس و هر اطلاعاتی را می‌توان بر روی وب ذخیره نمود.

 

 

 

 

 

 

۳.افزودن آیتم‌ها با شناسه

«پژوهیار»می‌تواند با دریافت شابک یا  (شناسه منابع دیجیتال DOI) به طور خودکار همه اطلاعات کتاب‌شناختی آیتم مورد کتابشناختی آیتم مورد نظر را به کتابخانه اضافه کند. این کار با زدن دکمه «افزودن آیتم با شناسه» در نوار ابزار «پژوهیار» و وارد کردن شابک یا شناسه دیگر انجام می‌شود. توجه داشته باشید که شابک را بدون خط فاصله در این قسمت جستجو نمایید. پس از اینکه فرایند جستجو به اتمام رسید، منبع مورد نظر در کتابخانه شما اضافه می‌گردد.

 

۴.ورود منابع و مآخذ از طریق جستجو در پایگاه‌ها و بانک‌های اطلاعاتی    

الف.جستجو در وب:

با استفاده از مرورگر فایرفاکس عبارت یا ‌وب‌سایت مورد نظر را جستجو کنید. در صورتی که علاقمند به افزودن آن به مجموعه شخصی خودتان هستید روی نماد «ساخت آیتم جدید از این صفحه» کلیک کرده و صفحه مورد نظر به شکل تصویر لحظه‌ای به مجموعه اضافه خواهد شد. در صورتی که نیاز داشته باشید، در کتابخانه اصلی مجموعه‌ای که منبع‌تان در آن قرار دارد را بیابید، با نگه‌داشتن دکمه   ctrlمنبع مورد نظر در  مجموعه‌های ستون اول با رنگ زرد مشخص می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

ب.جستجو در پایگاه‌ها و بانک‌های اطلاعاتی(از طریق مترجم):

در حال حاضر نرم‌افزار «پژوهیار» از بانک‌های اطلاعاتی فارسی و انگلیسی مانند فصلنامه رهاورد نور و سایر پایگاهها پشتیبانی می‌کند و شما قادر خواهید بود با جستجو در هر یک از آن‌ها به ذخیره منابع بازیابی شده در مجموعه‌های خود در «پژوهیار» بپردازید.در یک پایگاه اطلاعاتی در بخش جستجو عبارت مورد نظر را جستجو کنید. هنگامی که عملیات جستجو کامل شد در نوار آدرس نمادی نمایش داده می‌شود که هریک نمایانگر نوعی از منبع مانند مجموعه‌ای از منابع،مقاله،پایان نامه و...است. به طور مثال  نماد نشان دهنده مجموعه منابع یا برای ذخیره یک مقاله نماد  در منوی بالای صفحه ظاهر شده با کلیک، انتخاب و تأیید آن، اطلاعات آیتم مورد نظر به مجموعه اضافه خواهد شد. 

۵.از طریق درون‌برد:

روش دیگری در پژوهیار وجود دارد که می‌توانید از آن طریق به داخل کتابخانه پژوهیار درون‌برد نمایید.برای دسترسی به این قسمت، کارها در بخش درون‌برد را کلیک کنید. در این بخش قالب‌های مختلفی وجود دارد که بعضی از آنها مانند فرمت‌های زیر به عنوان  (DATA EXCHANGE)از سایر نرم افزارهای استناددهی، برنامه‌های کاربردی، تزاروس‌ها اطلاعات را درون‌برد نماید.

  • Zotero RDF
  • MODS (Metadata Object Description Schema)
  • BibTeX
  • RIS
  • Refer/BibIX
  • Unqualified Dublin Core RD

 zotero RDF: قالب کامل برای انتقال پیوست‌ها و یادداشت‌ها (attached files and notes) است.این قالب برای درون‌برد و صدور به کتابخانه پژوهیار دیگری در سیستمهای‌تان زمانی که سینک sync فعال نباشد راه مناسبی برای انتقال است.

RefMan /RIS: برای انتقال داده‌ها ومنابع از اندنوت از این طریق اقدام نمایید.می‌توان خروجی و ورودی اطلاعات به اندنوت endnote و برعکس به «پژوهیار» را از این طریق تهیه نمایید.

Modsیادداشت‌ها را بدون پیوست هر آیتم انتقال می‌دهد. چرا که سایر قالب‌ها فقط اطلاعات را انتقال می‌دهند.و در انتقال اسناد کتابخانه‌ای، نوشته‌های تاریخی و تزاروس استفاده می‌شود.

۶.همزمان‌سازی (sync)

امکان همزمان‌سازی (استفاده همزمان از کتابخانه شخصی خود در «پژوهیار» در سیستم‌های مختلف) باعث یکدستی منابع و دسترسی در هر زمان و مکان شیوه‌ای است که فعال شده است.

 

فارسی