جایزه فاب

چهارمین همايش ملی مديران فناوری اطلاعات به پشتوانه تجربه چند دهه فعالیت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) در زمینه علوم و فناوری اطلاعات با رویکردی میان‌رشته‌ای و تأکید بر «فناوری اطلاعات از چشم‌انداز سیستم‌های اجتماعی-تکنیکی»، به منظور آشنایی و تبادل دیدگاه‌ها، ایده‌ها و تجربه‌های صاحب‌نظران، محققان و مدیران فناوری اطلاعات بر پایه سه محور اصلی علمی- فناوری، سیاستی- مدیریتی و اجتماعی- فرهنگی در تاریخ 7 مهر ماه 1395 با حضور محققان و پژوهشگران حوزه آی تی، مدیران موفق فناوری اطلاعات و رؤسای شرکت‌های دانش بنیان در مجتمع غدیر دانشگاه علوم انتظامی امین در تهران برگزار شد.

 

در این همایش دکتر وحید احمدی، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که رئیس این همایش نیز بود، دکتر محمد صاحب‌کار، سرپرست شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سردار محمدحسین عباس‌نژاد قائم‌مقام دانشگاه علوم‌انتظامی امین، دکتر سیروس علی‌دوستی رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، مهندس مصطفی کاظمی معاون اجرایی دبیرخانه شورای عتف (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و تعدادی از مسئولان و محققان حضور داشتند.

 

پس از سخنرانی های دکتر بختیاری رئیس دانشگاه علوم انتظامی، جناب آقای دکتر سیروس علیدوستی ریاست پژوهشگاه، ضمن خوشامدگویی به معیارها و اهداف ارزیابی در این همایش اشاره داشت.

 سیروس علیدوستی رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت: با همکاری معاونت علمی و دبیرخانه عتف همچنین دانشگاه علوم انتظامی، با هدف افزایش پروژه های علمی فناوری، سیاستی مدیریتی و فرهنگی اجتماعی، ایده ها و مقالات فناوری اطلاعات مورد توجه وزارت علوم قرار گرفته است.

وی بیان کرد: در این دوره از میان ۱۶ ایده ۴ ایده انتخاب شده که در نهایت یک طرح برگزیده و بقیه جایزه نفیسی به آنها تعلق گرفته است.

رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران یاد آور شد: ویژگیهای نو آورانه و قابلیت های فنی از جمله اهداف همایش فناوری اطلاغات بوده و ما سعی می کنیم شرکتهای دانش بنیان محصولات خود را تجاری سازی کرده و در مقوله کسب و کار به موفقیت برسند. وی گفت: ۶۲ محصول دانش بنیان به این همایش ارسال شده که از این تعداد ۲۲ عدد از آن مورد ارزیابی قرار گرفته و ۱۸ محصول در نهایت برگزیده شده است و ۳ محصول حائز عناوین طلایی، نقره ای و برنزی شدند.

 

در این همایش سرکار خانم سلطانی کارشناش ارشد پژوهشی نرم‌افزار «پژوهیار» به نمایندگی از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور به‌عنوان سخنران اول همایش به معرفی قابلیت همزمان سازی ابر پژوهیار پرداختند که این قابلیت مورد توجه حاضرین در همایش قرار گرفت.

گروه پژوهیار با ثبت یک محصول و یک ایده در این همایش شرکت کرد. که دستاورد قابلیت همزمان سازی ابر پژوهیار موفق به کسب جایزه برنزی در بخش جایزه ملی فناوری اطلاعات برتر (فاب) این همایش شد. و یک ایده با نام اختصاص جایزه ستاره دار نشریات که به صورت پوستر در برنامه های جنبی این همایش ارائه شد.

 

از شرکت کنندگان حقیقی و حقوقی نیز تعداد زیادی از مدیران پارک های علم و فناوری و مدیران آی تی سازمان های مختلف در این همایش حضور داشتند. که مباحث مختلفی در حوزه امنیت، انتقال اطلاعات و بحث رضایت کاربران و موارد این چنین مطرح شد.

در خاتمه مراسم به دستاوردها، مقالات و محصولات برگزیده جوایزی اعطاء شد که پژوهیار ضمن کسب رتبه سوم جایزه ملی فناوری اطلاعات برترموفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس برنزی فاب شد. 

فارسی