درج منابع و آیتم‌ها در «پژوهیار » با مرورگر اپرا یا کروم

با نصب و فعال‌سازی رابط مترجم«پژوهیار۲» در هر یک از مرورگرهای کروم یا اپرا امکان ذخیره فراداده‌های بازیابی شده از پایگاه‌های قابل درون برد در نرم‌افزار و «ابر پژوهیار» فعال می‌گردد. پس از بازکردن هر یک از مرورگرها به صورت جدا، بر روی این صفحه از وب‌سایت «پژوهیار» کلیک کرده تا نصب انجام گیرد.

پژوهیار ۲
دکمه‌های میانبر منوی نسخه «پژوهیار2» چیست؟

با گرفتن دکمه Alt  به همراه حرف داخل پرانتز در محیط نسخه «پژوهیار2» ، منوها مانند فایل(Alt+F)،ویرایش(Alt+F)،ابزار (Alt+T)و راهنما(Alt+H) فعال می‌شود.

پژوهیار ۲
علت وجود دو علامت وب‌سایت یا ذخیره در« پژوهیار» در کروم

اگر رابط یا نرم‌افزار زوترو بر روی مرورگر کروم نصب دارید، علامت وب سایت یا ذخیره در« پژوهیار» ، دو تا خواهد بود. می‌توانید از قسمت open menu در مرورگر، بخش   customize ،آن علامت را انتقال داده  و یا آن برنامه را حذف نمایید.

پژوهیار ۲
تفاوت «پژوهیار» با «پژوهیار۲ » چیست؟

«پژوهیار۲» از نظر کارایی و عملکرد همانند نسخه قبلی است و تنها در نوع نصب و دسترسی به آن (به صورت مستقل و افزونه نبودن) و ذخیره منابع جستجو شده در پایگاه‌های قابل درون‌برد ازسایر مرورگرها مانند کروم، اپرا و فایرفاکس  قابل ذخیره است.

پژوهیار ۲
چگونه می‌توانم نسخه پژوهیارم را به نسخه «پژوهیار2» تبدیل کنم؟
  • در صورتی که کاربر قبلی «پژوهیار» هستید، برای دریافت رایگان « پژوهیار۲» مراحل زیر را دنبال کنید:

                      ۱.پس از بروز‌ رسانی نسخه «پژوهیار» پیغام زیر در مرورگر فایرفاکس نمایش داده می‌شود.

 

۲. کلیک بر"دریافت پژوهیار۲" در پیغام نمایش داده شده

۳. کلیک بر قسمت دریافت بر خط در وب‌گاه «پژوهیار»

۴.انتخاب بله

۵.ثبت شماره سریال نرم‌افزار پژوهیار (سریال درج شده  پشت سی دی پژوهیار)

۶.دریافت و نصب نسخه نصبی «پژوهیار 2»

۷. مطالعه دفترچه راهنمای «پژوهیار2»

  • پس از نصب و تکمیل روزآمدسازی، دسترسی از روی دسکتاپ امکان‌پذیر است.

 

 
پژوهیار ۲
نصب پژوهیار 2 بدون داشتن نسخه ی قبلی
  • در صورتی که کاربر جدید «پژوهیار» هستید مراحل زیر را دنبال کنید :

۱. خرید نرم‌افزار از وب‌گاه «پژوهیار۲»

۲.مطالعه دفترچه راهنمای «پژوهیار۲»

۳.دسترسی از روی دسکتاپ

  • پس از نصب نرم افزار، برای دریافت رابط مترجم‌ها برای استفاده و درج منابع از هر یک از مرورگرهای کروم، اپرا و فایرفاکس؛از قسمت علامت مرورگرها در سمت چپ بالای نرم‌افزار همانند تصویر زیر کلیک کرده که به این لینک هدایت می‌شوید و رابط هر یک از سه مرورگر را ریافت کنید. 

 

پژوهیار ۲
رفع خطای نسخه قبل از «پژوهیار2» را در هنگام بروزرسانی

بعد از بروزرسانی «پژوهیار» در فایرفاکس ۴۱ در صورتی که افزونه شما از طرف فایرفاکس غیرفعال (Disable) شده بود، برای فعال کردن آن مراحل زیر را طی کنید :

۱.در نسخه مستقل گزینه کارها، بخش تنظیمات، برگه پیشرفته، برگه عمومی و در نهایت در قسمت متفرقه گزینه about:config کلیک نمایید.

 

۲. گزینه Show this warming  را انتخاب نمایید.

۳.در پنجره ای که نمایش داده می شود دکمه ی آبی رنگ I’ll be carefull, I’ll promise! را کلیک کنید.

۴.سپس در قسمت search عبارت xpinstall.signatures.required را جستجو نمایید .

 

۵.به صورت پیش فرض مقدار این گزینه true می باشد که شما برای فعال شدن افزونه پژوهیار باید این گزینه را با دوبار کلیک برروی آن به false تغییر دهید

۶.فایرفاکس خود را دوباره راه اندازی کنید.

 
پژوهیار ۲
تنظیم پروکسی برای استفاده از ابر پژوهیار

پژوهیار2 باید از تنظیمات پراکسی سیستم همانند دیگر برنامه‌ها استفاده کند.در تنظیمات فایرفاکس گزینه «use system proxy setting» به طور پیش فرض انتخاب شده و امکان استفاده از پراکسی را به کاربر می دهد.بنابراین مطمئن شوید که :

1.     تنظیمات پروکسی شما در تنظیمات سیستم به درستی ست شده باشند.

2.     گزینه « use system proxy setting » در فایرفاکس به درستی کار کند.

 

از طریق مسیر زیر اقدام به تغییر مقدارهای پیش فرض نمایید:

از طریق گزینه کارها، تنظیمات را انتخاب نمایید. در سربرگ پیشرفته و سپس سربرگ عمومی روی گزینه «نمایش about:config» کلیک کنید. روی دکمه «I’ll be carefull, I promise» کلیک کنید. حال در قسمت بالای صفحه با جستجوی عبارت مورد نظر و دابل کلیک روی آن قادر به تغییر مقدار آن خواهید بود. مقادیر زیر را به این شکل تغییر دهید:

Add a proxy(پروکسی شما)

network.proxy.ssl  

Add a port (پورت پروکسی شما) network.proxy.ssl_port
1 network.proxy.type

 

پژوهیار ۲
آیا از طریق «ابر پژوهیار» می‌توانم اطلاعاتم را تغییر دهم ؟

وقتی وارد حساب کاربریتان شدید،دكمه همزمان‌سازی با کارگزار «پژوهیار» را در نرم‌افزار روی کتابخانه پژوهیارتان کلیک کنید سپس می‌توانید همه اطلاعاتتان بین سیستم‌های مختلف خود را یکدست کرده ویرایش، حذف یا اضافه کنید.

همزمان سازی
«ابر پژوهیار» یا همزمان سازی در «پژوهیار» چه کاربردی دارد؟

با این امکان دیگر دغدغه انتقال فراداده‌ها در کتابخانه شخصی خودتان را درسیستم‌های محتلف ندارید. و «پژوهیار» در هر زمان و مکانی آخرین فراداده‌ها را نشان می‌دهد. با استفاده از این امکان قادر خواهید بود با حساب کاربری اختصاصی، در هر زمانی به راحتی به اطلاعات موجود در کتابخانه خود دسترسی داشته باشید.

همزمان سازی
از چند طريق مي‌توان وارد «ابر پژوهیار» شد و اين امكان را فعال كرد؟

با حساب كاربري خود از دو طريق مي‎‌توانيد اين امكان را فعال كرد.

۱.      استفاده از افزونه فایرفاکس پژوهیار (که با استفاده از سی دی روی نرم‌افزار شما نصب شده است.)

۲.      استفاده از «کتابخانه من» (که با ورود از طریق سایت پژوهیار به آدرسwww.pajoohyar.ir) صورت می‌گیرد.

همزمان سازی
چگونه حساب کاربری برای استفاده از «ابر پژوهیار» بسازم؟

از طریق بخش ورود در بالای سایت «پژوهیار» وارد بخش عضویت شده و یک حساب کاربری جدید بسازید. در صورتی که عضو یکی از پایگاه‌های نورمگز، نورلایب، جامع الاحادیث، سمیم نور و نورشاپ هستید می‌توانید با همان حساب کاربری وارد شوید.

همزمان سازی
آیا اینترنت ضعیف می تواند باعث خطا در فرآیند همزمان سازی شود؟

لزوماً قطع اینترنت نمی‌تواند باعث خطا در همزمان‌سازی شود، باید بررسی شود که نوع خطا از کدام خطا است. توجه کنید که برای همزمان‌سازی و استفاده از قابلیت‌های «ابر‌پژوهیار» کتابخانه نور را در صورتی که قبلاً نصب کرده‌اید، حذف کنید. تا در هنگام همزمان‌سازی با خطا مواجه نشوید.

همزمان سازی
نرم افزار خود را بروز رسانی کنید

نسخه‌ ۱، ۱.۵یا نسخه‌هایی که از روی سی دی نصب شده است با نسخه‌ برخط فعلی که در حال فروش است از نظر عملکرد هیچ تفاوتی ندارد. برای دسترسی به آخرین نسخه «پژوهیار»، هر کدام از نسخه‌ها را که تهیه کرده بودید به روز رسانی کرده و بعد استفاده کنید. این در حالی است که نسخه برخط به علت دسترسی به آخرین نسخه عرضه شده پس از تهیه نیاز به به روزرسانی نخواهد بود.

کلیات پژوهیار
چگونه می‌توان شیوه‌نامه اختصاصی در «پژوهیار» وارد کرد؟

ساخت شیوه جدید کار نسبتاً زمان‌بر و دشواری است. برای ساخت یک شیوه جدید معمولاً بهتر است که  یک شیوه موجود را ویرایش کنید. در واقع باید شیوه‌ای نزدیک به شیوه مورد نظر خود را انتخاب کنید و تغییرات لازم را روی آن ایجاد کنید. همچنین می‌توان شیوه اختصاصی خود را برای گروه پشتیبانی «پژوهیار» ارسال کنید تا نسبت به افزودن آن به نرم‌افزار اقدام شود.

کلیات پژوهیار
آیا امکان استفاده همزمان از زوترو و «پژوهیار» وجود دارد؟

خیر، در حال حاضر زوترو و «پژوهیار» نمی‌توانند به صورت همزمان روی فایرفاکس نصب شوند.

کلیات پژوهیار
چگونه می‌توان محل ذخیره اطلاعات موجود در «پژوهیار» را پیدا کرد؟

از قسمت تنظیمات برگه پنجره پیشرفته را انتخاب نمایید و در قسمت محل ذخیره اطلاعت قسمت نمایش محل ذخیره اطلاعات را کلیک نمایید و محل دلخواه اطلاعات خود را مشخص کنید.

کلیات پژوهیار
مشاهده لیست پایگاه‌هایی که توسط «پژوهیار» پشتیبانی می‌شوند

در قسمت پایین صفحه اصلی سایت «پژوهیار» پایگاه‌های حمایت‌شده را انتخاب نمایید بدین صورت می‌توانید به لیستی از این پایگاه‌ها دست یابید.

کلیات پژوهیار
چرا با خطای نسخه پایگاه داده روبرو می‌شوم؟

پس از نصب مجدد «پژوهیار» یا بعد از تغییر بین «پژوهیار» فایرفاکس و «پژوهیار» های دردسترس‌تان، زمانی که شما برای باز کردن «پژوهیار» سعی کنید،ممکن است پیغام خطای زیر را مشاهده کنید :
 
این نسخه از «پژوهیار» قدیمی‌تر از نسخه گذشته بانک اطلاعاتی شما است. لطفا آخرین نسخه «پژوهیار» را  با زدن دکمه « روزآمد سازی هم اکنون انجام شود» ارتقاء دهید.

 
این پیام ناشی از تلاش برای استفاده از یک پایگاه داده «پژوهیار» از نسخه های قبلی است. با استفاده از روزآمدسازی نسخه پژوهیارتان این مشکل برطرف شده و  کتابخانه شما نیز حفظ خواهد شد

مسیر به روز رسانی افزونه «پژوهیار»:

Firefox/ add on/extension/setting/tools for all add-on/check for updates

 

کلیات پژوهیار
«پژوهیار» از چه مجوزی برای انتشار نرم‌افزار خود استفاده می‌کند؟

«پژوهیار» نگارش تغییر یافته‌ای از زوترو است، که به صورت متن باز تحت مجوز نشر عمومی گنو «قوانین GNU» (نسخه 3) عرضه می‌شود.برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه عملکرد قوانین گنو، می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.

مجوزهای گنو برای انتشار نرم‌افزارهای متن باز عبارت است از:                                                                                          

۱.راهنمای کاربر

۲.کتابهای متنی

۳.مستندات مربوط به نرم افزارهای GNU

۴.اجازه کپی برداری، توزیع و تغییر تحت license مشابه

۵.تجاری سازی به شرطی که نسخه اصلی دسترس کاربر قرار گیرد و تعداد کپی برداری بالای 100 عدد باشد

کلیات پژوهیار
تهیه نسخه ی پشتیبان از کل داده های پژوهیار

از قسمت تنظیمات پنجره پیشرفته را انتخاب نمایید و در قسمت محل ذخیره اطلاعات قسمت نمایش محل ذخیره اطلاعات را کلیک نمایید و کلیه فایل‌ها را می‌توانید کپی کنید.

پشتیبان گیری و انتقال کتابخانه
انتقال منابع از Endnote و برنامه‌های مشابه به «پژوهیار»

استفاده بسیاری از پژوهشگران برای استناددهی از نرم‌افزار Endnote و محدودیت این نرم‌افزار در امر جستجو، «پژوهیار» امکانی را فراهم آورده تا بتوانید منابعی را که در نرم‌افزار Endnote  ذخیره کرده‌اید را به این نرم‌افزار انتقال دهید.

برای استفاده از کتابخانه Endnote در نرم‌افزار «پژوهیار»، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:
فرمت پیشنهادی برای صدور کتابخانه RIS از اِندنوت و ورود آن به پژوهیار است. ممکن است شما این فرمت را که با نام قالب “Reference Manager (RIS) Export” شناخته می‌شود از قبل در نرم‌افزار اِندنوت داشته باشید اما پیشنهاد می‌شود آخرین نسخۀ آن را از
انبار قالب‌های خروجی اِندنوت بارگذاری کنید. پس از آن فایل قالب را در پوشۀ EndNote folder>\Styles> قرار دهید و در صورتی که فایل قدیمی مشابهی وجود داشت فایل جدید را جایگزین کنید. همچنین به جای این کار می‌توانید از راهنماهای نصب قالب که توسط اِندنوت تهیه شده نیز استفاده کنید.
پس از انتخاب منابع مورد نیاز در برنامه اندنوت، از منوی Edit روی گزینه Output Styles کلیک کرده و قالب خروجی (RefMan (RIS را انتخاب کنید. از منوی File روی گزینه Export کلیک کرده و با انتخاب نام فایل، اطلاعات مورد نیاز را در محل مناسبی ذخیره کنید.نرم‌افزار «پژوهیار» را اجرا کرده و روی کارها کلیک کنید. فایل مربوطه را از طریق گزینه درون‌برد به کتابخانه «پژوهیار» اضافه کنید. در ویرایش قدیم اِندنوت ممکن است که قبل از گرفتن خروجی لازم باشد تصاویر را به پیوست‌ها تبدیل کنید. برای انجام این کار ابتدا تصاویر را انتخاب کنید، سپس آن‌ها را از منوی References  در برنامه اِندنوت به فایل‌های پیوستی تبدیل کنید.
 
اطلاعات بیشتر را در
این لینک مشاهده بفرمایید.

پشتیبان گیری و انتقال کتابخانه
چگونه می‌توان کتابخانه «پژوهیار» را به رایانه دیگر انتقال داد؟

ابتدا روی کتابخانه خود راست کلیک کرده و صدور کتابخانه را انتخاب کنید. در قسمت قالب، RIS را انتخاب کرده و تأیید کنید. پوشه ذخیره‌شده را در رایانه دیگر از طریق «درون‌برد» در قسمت کارها فراخوانی کنید. پس از تأیید همه منابع و مجموعه‌های ذخیره‌شده در کتابخانه قبلی به «پژوهیار» منتقل می‌شود.

  • پیشنهاد می‌شود اگر نیاز به ویرایش در ورد دارید به جای انتقال مجموعه توسط یکی از قالب‌ها، از کتابخانه «پژوهیار» "پشتیبان گیری از کتابخانه" که قالبش pjk است تهیه کرده و انتقال دهید.
پشتیبان گیری و انتقال کتابخانه
آیا می‌توان محل ذخیره اطلاعات «پژوهیار» را تغییر داد؟

اگر قسمت محل ذخیره اطلاعات گزینه محل دلخواه را انتخاب نمایید و فولدر جدیدی بسازید تا محل ذخیره به محل مورد نظر شما تغییر یابد.

پشتیبان گیری و انتقال کتابخانه
تفاوت نقل قول مستقیم و غیر مستقیم در استناد چیست؟

1.نقل قول مستقیم و غیرمستقیم
هرگاه در زمان مراجعه به سندی مطلب حاصل نظرات  و آراء خود نویسنده اصلی باشد به آن نقل قول مستقیم می‌گوییم و میتوانیم به خود نویسنده اصلی استناد داد مانند (منصوری، 1395)‏
2. نقل قول غیر مستقیم
هر گاه در مراجعه به سندی مطلب حاصل نظرات خود نویسنده نباشد و از نویسنده دیگری نقل شده باشد به آن نقل قول غیر مستقیم می‌گوییم و برای استناد به آن باید نام هر دو نویسنده ذکر شود و می‌توان از واژه « به نقل از» یا « نقل در» استفاده کرد مثال : (پیاژه 1993، به نقل از منصوری1395) یا (منصوری 1395 نقل در پیاژه 1993)
در منابع انگلیسی نیز دستورالعمل بالا صادق است و از عبارت « Quotes» برای استناد استفاده می‌شود. مثال: (Carrel 2011, quotes Ardor 1995)
نکته: تنها به منابعی ارجاع دهید که به چشم خودتان دیده‌اید. اگر می‌خواهید از نویسنده ب استناد کنید در حالی که خودتان تنها نوشته نویسنده الف را که در آن از نویسندب گفتاری آمده‌است خوانده‌اید، باید دستورالعمل بالا را رعایت کنید.
در نرم‌افزار پژوهیار واژه «نقل از» و Quotesدر قسمت جاینماها درج شده است

افزونه ورد
تغییر ترتیب نمایش منابع فارسی و انگلیسی کتابنامه در ورد

 از مسیر زیر می‌توان تغییرها را اعمال کنید:

 مسیر: پژوهیار/علامت چرخدنده «کارها»/ تنظیمات/ برگه زبان     

در برگه زبان، زبان اول و دوم کتابنامه را با توجه به شیوه مورد نظر تغییر دهید. پیشنهاد می‌شود تاریخ را بر روی هجری شمسی قرار دهید.

افزونه ورد
نمایش درست چپ چین و راست چین

برای اینکه هم چپ چین و راست چین و زبان کتابنامه مطابق با زبان منبع باشد. باید در قسمت کتابخانه «پژوهیار» در فایرفاکس اگر منبع انگلیسی وارد می‌کنید در قسمت زبان عبات en  و اگر منبع فارسی است عبارت fa، pe ،parsi، فا یا پر  را وارد نمایید. 

افزونه ورد
نمایش تمام شیوه‌های موجود

برای ویرایش و تنظیم شیوه‌های استنادی از پنجره تنظیمات- برگه پیشرفته – زبانه فایل‌ها و پوشه‌ها- دکمه "بازنشانی شیوه‌ها" را بزنید تا نمایش شیوه‌های پژوهیار به ۲۰عنوان برسد.

افزونه ورد
محدودیت برای استناد درون متن در شیوه های متنی و عددی

استناددهی درون‌متن شیوه‌های نوشتاری :

در دستورالعمل شیوه‌های مختلف، مانند هاروارد و APA که جزء شیوه‌های نوشتاری درون متنی هستند ذکر شده است که در متن و محتوا ترجیحا اطلاعات اضافی آورده شود و در صورت ضرورت، اطلاعات بیشتر داخل پرانتز بیاید. همچنین، در قانون شیوه استناددهی MLA  محدودیتی برای تعداد درون متن مطرح نشده است و می‌توان (بخش، فصل، ستون و سایر مشخصات) را آورد .

در «پژوهیار» قسمت جای‌نما می‌توان تمام اطلاعات اضافی را درج کرد.

استناددهی درون‌متن شیوه‌های عددی:

مطابق دستورالعمل شیکاگو (پاورقی با کتابنامه) ، شیوه انجمن علوم انسانی (Modern humanities research association3) و  nature در متن، کنار عددی که به عنوان ارجاع نوشته شده، هیچ موردی حتی شماره صفحه نباید نوشته شود.و باید اطلاعات اضافه مانند شماره تصویر، جدول، ستون و یا سایر اطلاعات در کتابنامه آورد.

افزونه ورد
چرا با داشتن شابک و جستجوی آن کتاب و منبع مورد نظر نمی‌آید؟

برای واردکردن شابک در قسمت جستجو بدون گذاشتن خط فاصله اعداد را وارد نمایید.

درون‌برد و صدور در فایرفاکس
تفاوت پیوند کردن «تصویر لحظه‌ای این صفحه» با «پیوست به این صفحه»

در پیوست به این صفحه، آدرس الکترونیکی صفحه مورد نظر در ستون سوم برای سهولت دسترسی در آینده ذخیره می‌شود ولی در «پیوند کردن پیوست به این صفحه» فایل مورد نظر شما در کتابخانه ذخیره خواهد شد.

درون‌برد و صدور در فایرفاکس
برای ذخیره یک فایل pdf در «پژوهیار» چه کاری باید انجام دهم؟

می‌توانید فایل خود را بر روی ستون وسط «پژوهیار» drag & drop  کنید یعنی بکشید و در آن بی‌اندازید. یا از گزینه پیوست کردن به این صفحه استفاده کنید.

درون‌برد و صدور در فایرفاکس
اضافه کردن فایل pdf یا عکس به صفحه ذخیره‌ شده در «پژوهیار»

از قسمت نوار ابزار پنجره «پژوهیار» بر روی قسمت پیوستکردن کلیک کرده و گزینه پیوست کردن پیوند به این صفحه را انتخاب کرده سپس فایل مورد نظر خود را انتخاب نمایید

درون‌برد و صدور در فایرفاکس
عملکرد خط زمان چگونه است؟

اگر روی مجموعه دلخواه در ستون اول  یا بر روی پوشه کلی کتابخانه خود در «پژوهیار» کلیک کنید، سپس از طریق کارها در نوار ابزار «پژوهیار» در مرورگر،  قسمت خط زمان را انتخاب نمایید. خروجی از آیتم‌های بخش انتخاب شده از «پژوهیار» به صورت سیر زمانی در تب جدیدی در مرورگر نمایش داده می‌شود. با توجه به نوع تاریخ انتشار، دسترسی یا تاریخ افزودن می‌توان نوع خروجی را متناسب با نیاز  تغییر داد. همچنین امکان جستجو دقیق‌تر و فیلتر کردن آیتم‌ها به همراه اختصاص چهار رنگ به نتایج وجود دارد.

افزونه پژوهیار در فایرفاکس
خط زمان چه مفهوم و کاربردی در پژوهیار دارد؟

خط زمان معادل Time Line ، ترسیمی از عملکرد یک مجموعه یا کل کتابخانه «پژوهیار» در گذر زمان را به صورت یک خط تاریخی نشان می‌دهد. و تاریخچه‌ای از فعالیت‌های ورود آیتم‌ها و اطلاعات(دسترسی)، تاریخ نشر هر کدام یا تاریخ تغییر آنها ارائه می‌دهد. و کاربر می‌تواند از این سه طریق از نحوه عملکرد خود در «پژوهیار» مطلع گردد.

افزونه پژوهیار در فایرفاکس
چگونه از یادداشت‌گذاری استفاده کنم؟

اگر می‌خواهید یادداشت گذاری داشته باشید بعد از ساخت آیتم جدید از این صفحه درقسمت پیوست کردن گزینه پیوست کردن تصویر لحظه‌ای این صفحه را کلیک کنید. بعد برای منبعی که اضافه کرده‌اید یادداشت مستقل یا وابسته از ستون سوم بنویسید.

افزونه پژوهیار در فایرفاکس
چه نوع آیتم‌هایی را می‌توان در «پژوهیار» ذخیره کرد؟

هر نوع منبع مانند کتاب، مقاله، صفحه وب، اثر هنری، فیلم، صدا، نقشه و ... را می‌توان در «پژوهیار» ذخیره کرد. هر نوع آیتم، نماد مشخص خود را دارد.

افزونه پژوهیار در فایرفاکس
بازگردانی آیتم‌های دسته‌بندی نشده با آیتم‌های تکراری

در داخل «پژوهیار»، روی آیکن کتابخانه راست کلیک کنید. سپس از منویی که باز می‌شود، گزینه "نمایش آیتم‌های دسته‌بندی نشده" را انتخاب کنید. پوشه مورد نظر دوباره ساخته خواهد شد

افزونه پژوهیار در فایرفاکس
بازگردانی پوشه آیتم‌های دسته‌بندی نشده

 روی آیکن کتابخانه راست کلیک کنید. سپس از منویی که باز می‌شود، گزینه نمایش آیتم‌های دسته‌بندی نشده را انتخاب کنید. پوشه مورد نظر دوباره ساخته خواهد شد

افزونه پژوهیار در فایرفاکس
چرا بعد از نصب، آرم «پژوهیار» را در پایین صفحه مرورگر نمی‌بینیم؟

 ابتدا مطمئن شوید که  add-on bar  صفحهمرورگرتان نمایش داده می‌شود. با کلیک راست در قسمت بالای صفحه مرورگر از تیک  add-on bar مطمئن شوید.

اگر نوار افزونه را می‌بینید ولی «پژوهیار» در گوشه آن دیده نمی‌شود. در نوار ابزار فایرفاکس بالای صفحه، قسمت  add-ons و بعد extensions  رفته و در آنجا دو تا افزونه «پژوهیار» می‌بینید که یکی مربوط به ورد و دیگری کتابخانه شما است. از فعال بودن آن‌ها نیز مطمئن شوید.

نصب
چرا در هنگام دریافت «پژوهیار» از سایت بارگیری قطع شد؟

احتمالاًدر هنگام دریافت نرم‌افزار، اینترنت شما قطع شده است، مجدداً بارگیری را کلیک نمایید. و بار دیگر تکرار نمایید.

نصب
نکات مهم در هنگام نصب نسخه ی جدیدتر پژوهیار

۱. حتما فایرفاکس خود را بعد از نصب باز و بسته کرده و مجدد راه اندازی کنند.

۲. در کتابخانه پژوهیار بر روی فایرفاکس رفته و از مسیر آدرس زیر مترجم‌های کتابخانه را برای بهره بری از امکانات کامل روزآمد نمایند.

الف. مسیر روزآمدسازی مترجم‌ها: پژوهیار/علامت چرخدنده «کارها»/تنظیمات/برگه پیشرفته/قسمت فایل‌ها و پوشه‌ها/ انتهای صفحه بازنشانی مترجم‌ها 

ب.مسیر روزآمدسازی مترجم‌ها: پژوهیار/علامت چرخدنده «کارها»/ تنظیمات/ برگه عمومی / در وسط صفحه بخش متفرقه گزینه «روز آمدسازی هم اکنون انجام شود» را کلیک نمایید.

نکته: در صورتی که  با پیغام خطا روبرو شدند، در نمایش محل ذخیره اطلاعات در همان صفحه در پوشه translatorsفایل های خود را از حالت فقط خواندنی (read only) خارج سازند.

نصب
اگر بعد از نصب‌، علامت «پژوهیار» را در ورد ندیدیم چه کار کنیم؟

اول:از مسیر آدرس زیر افزونه ورد را مجدد نصب نمایید. و پنجره ورد را باز و بسته کنید.

مسیر: پزوهیار/نوار ابزار بالای پژوهیار/علامت چرخدنده «کارها»/ تنظیمات/ برگه استناد/نصب مجدد

اگر مشکل باقی ماند.

دوم :

حال اگر در قسمت تنظیمات (برگه استناد ) نصب مجدد ورد را ندیدیم چه کار کنیم؟

پژوهیار شما نیاز به بروز شدن دارد. از مسیر زیر رفته و آپدیت افزونه‌ها را فعال نمایید.

مسیر:

Firefox/ add on/extension/setting /tools for all add on

سوم: اگر مجدد برطرف نگردید علت عدم سازگاری نسخه نصبی «پژوهیار» با فایرفاکس موقع نصب است.

راه حل:

مجدد «پژوهیار» را نصب نمایید. ولی وقتی  به  پنجره  پیش نیازهای نصب «پژوهیار» رسیدید. بهتر است گزینه اول (فایرفاکس نسخه  ۲۵ روی رایانه من نصب شود) را انتخاب نمایید. همان طور که مشاهده کردید در گزینه دوم درج شده ممکن است برخی ناسازگاری‌ها بروز کند. و ادامه نصب همانند قبل است.

پس از اتمام نصب به فایرفاکس مراجعه نمایید. و فایرفاکس و افزونه‌های خود را از مسیر زیر بروز نمایید.

مسیر بروزرسانی فایرفاکس:

Firefox/help/about Firefox/check for update

مسیر به روز رسانی افزونه «پژوهیار»:

Firefox/ add on/extension/setting/tools for all add-on/check for updates

نصب
رجیستر نرم افزار آزمایشی

بعد از۱۵ روز از زمان نصب و استفاده نسخه آزمایشی، نرم افزار نیاز به رجیستر کردن خواهد داشت.

نصب